• Aktuality

  • Aktuality

              • Divadelní představení Šumperk

              • 17. 6. 2026 se IX. ročník vypravil do šumperského divadla, aby zhlédl jedno z nejúspěšnějších představení šumperkého divadelního souboru hru Vabank. Hra pojednává o životě, úspěších i prohrách našeho nejúspěšnějšího sjezdového lyžaře Ondřeje Banka, rodáka z Rudy nad Moravou. Přestavení bylo poutavé, vipné, prokládané rytmickými písněmi. Všech deváťákům se velmi líbilo.

              • VÝLET 2. a 3. třídy 16.6.

              • Krásné počasí přálo našemu výletování.

                Nejprve jsme navštívili skanzen ve Zlatých horách ve Zlatorudných mlýnech. Při čekání na prohlídku nás přijel potěšit jeden tatínek se štěňátkem. Následná prohlídka skanzenu a návštěva mlýnů byla zajímavá a zábavná. Všichni jsme si mohli vyzkoušet rýžování zlata.

                Dále nás čekala procházka k Mechovému jezírku na Rejvízu a na zpáteční cestě nechyběl „nutný“ nákup dárečků pro rodiče, ale i pro sebe.

                Po návratu ke škole jsme zahnali hlad opečenými buřty. Pak si nás spokojené vyzvedli rodiče.

              • MH - odznaky odbornosti

              • Členové mladých hasičů netrénují pouze požární sport, ale aby splnili všechny podmínky celoroční Hry Plamen, musí také získávat Odznaky odborností – kronikář, cvičitel, strojník, preventista a velitel. I letos byli úspěšní. Gratulujeme.

              • MH – výtvarná soutěž POOD

              • Každoročně se hasičata zapojují do celostátní soutěže Požární ochrana očima dětí.

                Letos bylo úspěchů hned několik. K okresním kole se podařilo získat dvě 1. místa a jedno 3. místo.

                Dále následovalo krajské kolo, kde naše „malířka“ získala ve své kategorii krásné 3. místo. Byla jediná z našeho okresu, která se v krajském kole umístila.

                Na tyto úspěchy jsme všichni pyšní!!

              • Divadélko z Hradce Králové 15.6.

              • Letos si pro naše děti herci připravili pohádku o zvířatech na statku a trampotách pana domácího. Nechyběly ani písničky, které si děti zazpívaly.

              • Druháci četli z batůžku 3.6.

              • Druháci byli zapojeni do projektu, ve kterém byli zapojeni společně s rodiči. Žáci si doma postupně vystřídali čtyři knihy pro společné čtení s rodiči. Mohli nakreslit obrázek nebo jinak výtvarně ztvárnit obsah.

                Do soutěže bylo možno zařadit pouze dvě práce. Výběr proběhl ve třídě.

                Do kina jsme cestovali autobusem, na místě nás čekala vernisáž všech soutěžních prací.

                Při vyhodnocování celé akce a prací se jeden náš „čtenář-výtvarník“ umístil na 1. místě. GRATULUJEME.

                Za zapojení do projektu byli nakonec odměněni všichni druháci. Společně zhlédli film Mazlíčci v nesnázích.

                Před kinem druháky čekalo další překvapení. Cestu zpět jim zajistili dobrovolní hasiči z Bělé a odvezli je „DAčkem“ zpět do školy.

                Děkujeme.

              • Ukončení projektu Už jsem čtenář - 1. ročník

              • Na konci školního roku absolvovali prvňáčci ukončení projektu Už jsem čtenář v adolfovické knihovně. Kromě paní knihovnice na nás čekal také pan starosta. Prvňáčci měli velký úkol – předvést, jak se naučili v 1. třídě číst. 😊

                Naštěstí na ně tréma moc nezapůsobila a všichni zvládli svůj kousek příběhu přečíst perfektně.

                Od paní knihovnice dostaly děti průkazku do knihovny a pan starosta jim předal moc pěkné dárečky.

                Po splnění úkolu se všichni ještě mohli „vyblbnout“ v herně v Bělé v pohybu. 

                 

                Děkujeme paní Sikorové i panu Neugebauerovi.

                 

                B. Jan

              • Dopravní výchova - 4. třída

              • V průběhu května a června si žáci 4. třídy pilně procvičovali pravidla silničního provozu. Připravovali se jak na teoretickou část formou testů, tak na praktickou část na dopravním hřišti, kde trénovali správné chování cyklistů v různých dopravních situacích.

                Dne 17. června proběhlo závěrečné přezkoušení pod vedením policistů. Všichni žáci si vedli výborně, úspěšně zvládli teoretickou i praktickou část a získali svůj průkaz cyklisty.

                Všem čtvrťákům gratulujeme k úspěchu a přejeme mnoho bezpečně najetých kilometrů! 🚴‍♂️

              • Obhajoby absolventských prací

              • Žáci devátého ročníku měli i letos za úkol vypracovat absolventské práce, které pak 4. a 5. 6. obhajovali před komisí. Letos prošly práce úpravou a žáci měli poprvé možnost vybrat si mezi dvěma variantami: tvořivý projekt a vrstevnické učení. I přes horší časový plán některých žáků nakonec vznikly moc pěkné práce s originálním zpracováním. 

                U obhajob představili své projekty, řekli nám něco o průběhu tvoření a úskalích, na která narazili. Obhajoby nakonec všichni deváťáci zvládli a oficiálně tak splnili druhou nejtěžší zkoušku letošního roku hned po přijímačkách. Patří jim veliká gratulace!

                D.A.

              • Olympiáda mateřských škol

              • Osm předškoláčků se zúčastnilo olympiády mateřskych škol v Jeseníku, kde si vyzkoušely pestrou škálu sportovních i dovednostních disciplín. Na soutěžící čekal například slalom, překážkový běh, hod na cíl, skok snožmo, kop do brány, jízda na koloběžce nebo oblíbené válení sudů. Naše děti dokázaly díky své rychlosti, spolupráci a radosti z pohybu vybojovat v opravdu silné konkurenci 19 školek krásné 3. místo🏆.

              • Závěrečný florbalový turnaj

              • Dnes 15. 6. jsme opět uspořádali závěrečný florbalový turnaj našich žáků a žákyň. Celkově si přišlo zahrát 20 sportovců, kteří svedli souboje o medaile. Turnaj začal vzájemnými zápasy všech nalosovaných šesti týmů, z čehož vzešli čtyři vítězové. Ti postoupili do play off a utkali se tak o první čtyři místa. Zápasy byly velice vyrovnané a dokonce i ten finální byl rozhodnut až v nastaveném čase. 

                Všem sportovcům moc děkujeme a těšíme se za rok zase!

                D.A. + B.J.

              • Projekt ČOS: "Cvičíme se zvířátky"

              • Děti ze třídy Veverek ukončily celoroční projekt " Cvičíme se zvířátky" ,který organizovala pro děti Česká obec sokolská. Děti za plnění pohybových aktivit a úkolů dostaly diplomy a medaile😊. 

                I. Kolbabová 

              • Slavnostní předávání mezinárodního titulu Ekoškola

              • Dne 11. června 2026 jsme v Senátu Parlamentu ČR převzali mezinárodní titul Ekoškola – Zelená škola. Ocenění je výsledkem dlouhodobé práce našeho ekotýmu a celoročního úsilí žáků i učitelů. Pro ekotým byl tento den symbolickým vyvrcholením i odměnou v podobě společného výletu do Prahy.

                Získání titulu vychází ze sedmi kroků programu Ekoškola, které vedou žáky k aktivní účasti na zlepšování prostředí školy, odpovědnému rozhodování i týmové spolupráci. Letos jsme se zaměřili na biodiverzitu, což se promítlo do proměny školní zahrady v živý učební prostor. Vznikly zde vyvýšené záhony i broukoviště, které podporuje život drobných živočichů a slouží k výuce.

                Environmentální vzdělávání u nás není jen téma, ale součást každodenního života. Učíme se venku, prostřednictvím pozorování i vlastní zkušenosti, podporujeme vrstevnické učení a vedeme žáky k praktickým návykům, jako je třídění odpadu či šetření energiemi.

                Získaný titul pro nás není cílem, ale motivací pokračovat dál. Věříme, že tímto přístupem pomáháme vychovávat generaci, která bude k přírodě přistupovat s respektem a odpovědností.

                Odr.

              • Jachting 2026

              • Od 8.6. do 10.6. 2026 jsme se s našimi deváťáky zúčastnili historicky prvního jachtařského kurzu na Nyském jezeře v Polsku. Přístav v kempu jachtařského klubu nám nabídl dobré zázemí, ve kterém jsme se dva dny učili vést malou a velkou plachetnici. Snažili jsme se pochopit, naučit a vyzkoušet základní principy plavby. Naučili jsme se vázat jachtařské uzly, dozvěděli jsme se něco o bezpečnosti plavby. Hodně času jsme strávili na vodě, na plachetnici s různými úkoly. Ovládali jsme kormidlo, pracovali s plachtami, zažili chvíle vzrušení z náklonu lodě, spoustu legrace a napětí… Naučili jsme se nové dovednosti. Děkujeme všem, kteří se podíleli na realizaci tohoto kurzu. Všichni jsme si to parádně užili.

                RL

              • Plavecký výcvik 2. a 3. třídy

              • Od poloviny února do konce května druháci společně se třeťáky jezdili na Rejvíz do bazénu plavat.

                Na začátku mezi nimi bylo pár úplných neplavců, dost poloplavců a hrstka těch, kteří už uměli plavat. V každé lekci se ovšem všichni snažili své obavy z vody překonat a své dosavadní plavecké dovednosti zdokonalovat při spoustě zábavných aktivit.

                Myslíme si, že na konci kurzu nám naši „plaváčci“ předvedli, že se vše povedlo. Nikdo se vody nebojí, všichni se umí krásně potopit hlavou pod vodu, nejen při hře „SPADLA LŽIČKA DO KAFÍČKA, kterou si jistě pamatují i všichni rodiče!!

                Za jejich píli a snahu všichni žáčci obdrželi kartu ABSOLVENT plaveckého výcviku za rok 2026.

                Všem gratulujeme!!

              • MH – den dětí a kácení MÁJKY 30.5.

              • SDH Bělá pod Pradědem ve spolupráci s kulturní komisí naší obce pořádají každoročně oslavu dne dětí na fotbalovém hřišti v Domašově, kde je plno zábavných atrakcí.

                Velcí hasiči jsou rádi, že mají ve svém sdružení i MLADÉ HASIČE, proto se stalo tradicí, že „HASÍCATA“ na této akci předvádějí své umění v POŽÁRNÍM ÚTOKU.

                Moc jim děkujeme!!

              • SPORTOVNÍ DEN 1. stupně 29.5.

              • Den dětí již tradičně u nás ve škole s dětmi prvního stupně slavíme sportem.

                Počasí nám přálo, a proto si letos malí sportovci vyzkoušeli šest druhů sportů venku na školním hřišti.

                Na pískovém doskočišti je čekal skok daleký a skok z místa. Na dopravním hřišti pilovali jízdu na koloběžkách, ale také jízdu zručnosti. Další disciplíny se věnovaly hodům – hod do bedny a shazování plechovek. Svou šikovnost předvedli při přenášení míčku na lžičce kolem překážek do vzdáleného kelímku. Na posledním stanovišti si potrénovali hod látajícím talířem při hře DISC-GOLF.

                Na posilněnou dostali jablko, pitíčko a sladký koblížek.

                Ve smíšených družstvech zvládli všechny aktivity s dobrou náladou úspěšně. 

              • MH – soutěž jednotlivců

              • – běh na 60 m s překážkami v Lipové-Lázních 24.5.

                Letos se tohoto závodu zúčastnila naše „dvě želízka“ v ohni v kategoriích starších dívek Julinka a starších chlapců Sebík. Dopadlo to skvěle. Naši závodníci si odvezli dvě stříbrné medaile. 

              • Exkurse WTC Písečná

              • Naši žáci navštívili 9.6. firmu WTC Písečná. Prohlédli jsme si výrobu a dozvěděli se mnoho zajímavých věcí o firmě, která své výrobky dodává nejen do naší republiky, ale i do mnoha států EU. Děkujeme panu Joklíkovi za odborný výklad a SPŠ Emko za organizaci a dopravu. KD

      • Přihlášení

      • Kontakt

        • Základní škola a Mateřská škola Bělá pod Pradědem, příspěvková organizace
        • Mobil ředitelna: 725 386 047
          Tel.: 584 412 084
        • Adolfovice 170
          79001 Bělá pod Pradědem
          Czech Republic
        • IČ: 75029456
        • ID: dmpmbd7
        • Mobil ZŠ: 739 477 058
        • Mobil jídelna: 605 054 624
        • Mobil MŠ: 739 268 815
        • Mobil ŠD I. a II. od.: 739 376 359
        • Mobil ŠD III. od.: 739 134 103