Turistika a pobyt v přírodě 23.6.
Turistika a pobyt v přírodě 23.6.
Dnes ráno jsme vyrazili v malém počtu k Orálkové chatě, ale naše řady nám doplnili dva malí čtyřnozí drobečci – kocourci, kteří se rozhodli, že budou turistiku trénovat s námi. Když jsme společně došli až na posečené pole, začali být vystrašení a nechtěli se sami vrátit. Proto jsme naši plánovanou trasu upravili a jinou cestou jsme je dovedli k jejich domovu.
Pak nás cesta dovedla do včelína k panu Josefu Kučákovi, který na nás čekal, aby nám povyprávěl o chovu včel. Ukázal nám, kde včely vyrábí med, jak se o včely starají a děti si mohly vyzkoušet točení bubnu, ve kterém se med stáčí. Také si mohly vyzkoušet včelařský ochranný klobouk a masku.
Za odměnu jsme všichni dostali malého medvídka plného skvělého medu.
Naši výpravu za zážitky jsme zakončili prací. U školy jsme si barevně pokreslili náš třídní vyvýšený záhon. Už je krásně rozkvetlý ze všech stran.
E.K.
15
Turistika a pobyt v přírodě - 6. třída
V pondělí 22.6. jsme se vydali na turistický výlet na chatu Paprsek. Ráno jsme vyrazili vlakem do Ostružné a odsud už jsme pěšky pokračovali lesem do kopce nahoru. Počasí nám přálo, ačkoli se mraky honily celou dobu, neukápla z nebe nakonec ani kapka. Do cíle jsme dorazili velmi svižně, děti to vzaly zodpovědně a šlapaly jedna radost. Nahoře už nás čekala odměna v podobě dobrého obědu a lesního hřiště. Cesta dolů na Ramzovou už utekla jako voda. Do Jeseníku jsme dorazili unavení a spokojení, že jsme vše tak pěkně zvládli.
Letní přání do okolních škol
V letošním školním roce se každoročního rozesílání letních přání do okolních škol zhostili naši prvňáčci.
Ve třídě jsme společně vyrobili jednoduchá přáníčka a nakonec se nám dovnitř podařilo napsat i text přání (slova prázdniny a zaměstnanci se ukázala jako problémová :D).
S adresami pomohly starší děti z osmého ročníku, kterým moc děkujeme. :)
Doufáme, že i letos udělají přáníčka radost.
B. Jan
První stupeň v kině
V pondělí 22.6. se děti z celého prvního stupně vydaly do jesenického kina na film Velrybí píseň. Moc chválíme za úspěšně zvládnutou cestu pěšky a děkujeme za možnost zhlédnutí!
LŠ
Turistika a pobyt v přírodě - 1. ročník
Na projektový den – Turistika a pobyt v přírodě vyrazily děti z 1. ročníku do Lipové – lázní.
Naším cílem byl Park živé vody. Krátkou procházkou jsme došli k malebnému rybníčku. Cestu navíc lemovaly krásné dřevěné sochy, zachycující jesenické hory. Po procházce se děti mohly vyřádit na nových průlezkách a na závěr jsme si prošli ještě obě místní stezky – Bosou nohou i Mokrou nohou, které přinesly nejen radost z pohybu, ale i zážitky z kontaktu s přírodou. 😊
B. Jan
Dopravní den plný zážitků a nových zkušeností
Dne 23. června se žáci 7. a 8. ročníku zúčastnili projektového dne zaměřeného na dopravní výchovu a první pomoc. Celý program byl připraven tak, aby si žáci zábavnou formou zopakovali důležitá pravidla silničního provozu a osvojili si zásady bezpečného chování v různých situacích.
Osmáci si pro své mladší spolužáky ze 7. třídy připravili několik stanovišť s různorodými úkoly. Sedmáci si tak mohli vyzkoušet poznávání dopravních značek, řešení situací na křižovatce řízené policistou, poznávání povinné výbavy jízdního kola nebo si zopakovat základní pravidla silničního provozu. Velký zájem vzbudila také stanoviště zaměřená na jízdu zručnosti na kole a koloběžce.
Součástí programu byla i oblast první pomoci. Na školu zavítala zdravotnice z Nemocnice Jeseník, která žákům představila základy poskytování první pomoci při úrazech a názorně ukázala správný postup při kardiopulmonální resuscitaci (KPR). Během besedy hovořila také o různých situacích, se kterými se mohou děti setkat během letních prázdnin, upozornila na možná rizika a poradila, jak jim předcházet.
Po absolvování jednotlivých stanovišť se žáci přesunuli na dopravní hřiště, kde si mohli své znalosti ověřit přímo v praxi. Zajímavostí bylo, že role se částečně obrátily – zatímco osmáci jezdili na kolech a plnili úlohu účastníků silničního provozu, sedmáci sledovali jejich jízdu a kontrolovali dodržování dopravních pravidel.
Projektový den se vydařil, žáci pracovali s nadšením a aktivně se zapojovali do všech připravených aktivit. Kromě nových znalostí a dovedností si odnesli také cenné zkušenosti, které mohou využít v každodenním životě i během nadcházejících letních prázdnin.
Děkujeme zdravotnici paní Ruszové za zajímavou a poučnou besedu.
Odrášková a Wolfová
Sportovní den 2. stupně
V pátek 19. 6. proběhl první ročník sportovního dne pro 2. stupeň. Žáci šesté až deváté třídy během dopoledne prošli osmi různorodými stanovištěmi, kde si vyzkoušeli svou rychlost, sílu, šikovnost, ale také třeba flexibilitu tak, aby každý měl možnost zabojovat. Nachystána pro ně byla tato stanoviště:
- discgolf
- basketbal
- skok daleký
- flexibilita a test motoriky
- jízda zručnosti na koloběžkách
- sprint na 50 m
- hod medicinbalem vzad
- skok přes švihadlo
S organizací celé akce pomáhali žáci 5. ročníku. Ve dvojicích si dané disciplíny nachystali a poté jimi soutěžící provedli a jejich pokusy také změřili. Za jejich odvahu, odhodlání a důslednost jim patří veliké díky.
Žáci nakonec soutěžili ve dvou kategoriích (6. + 7. třída a 8. + 9. třída). Navíc ještě soutěžily zvlášť holky a kluci. Nakonec nám tak na bednách vítězů stálo 12 soutěžících.Všem děkujeme za bojovnost a doufáme, že jste si akci užili.
D.A.
79
Sázení stromu
Deváťáci se dnes již tradičně vydali sázet svůj paměťní strom. Letos se jim dokonce dostalo privilegia vysadit hned dva. Jako první se vrhli na švestku. Ta potřebovala hluboký výkop, při kterém se žáci prokopali až ke starým základům bývalé stavby. Jako druhou sázeli kamčatskou borůvku, a to z toho důvodu, že jedna už nám tam roste a kvůli lepšímu opylování a vyšší úrodě potřebuje parťáka. Děkujeme panu Kučákovi za odbornou pomoc a výklad.
D.A.
4
Divadelní představení Šumperk
17. 6. 2026 se IX. ročník vypravil do šumperského divadla, aby zhlédl jedno z nejúspěšnějších představení šumperkého divadelního souboru hru Vabank. Hra pojednává o životě, úspěších i prohrách našeho nejúspěšnějšího sjezdového lyžaře Ondřeje Banka, rodáka z Rudy nad Moravou. Přestavení bylo poutavé, vipné, prokládané rytmickými písněmi. Všech deváťákům se velmi líbilo.
VÝLET 2. a 3. třídy 16.6.
Krásné počasí přálo našemu výletování.
Nejprve jsme navštívili skanzen ve Zlatých horách ve Zlatorudných mlýnech. Při čekání na prohlídku nás přijel potěšit jeden tatínek se štěňátkem. Následná prohlídka skanzenu a návštěva mlýnů byla zajímavá a zábavná. Všichni jsme si mohli vyzkoušet rýžování zlata.
Dále nás čekala procházka k Mechovému jezírku na Rejvízu a na zpáteční cestě nechyběl „nutný“ nákup dárečků pro rodiče, ale i pro sebe.
Po návratu ke škole jsme zahnali hlad opečenými buřty. Pak si nás spokojené vyzvedli rodiče.
28
MH – soutěž o pohár starosty České Vsi 20.6.
Účast na této pohárové soutěži je pro nás již tradicí. Letos byl náš požární sport součástí charitativního sportovního dne.
MH - odznaky odbornosti
Členové mladých hasičů netrénují pouze požární sport, ale aby splnili všechny podmínky celoroční Hry Plamen, musí také získávat Odznaky odborností – kronikář, cvičitel, strojník, preventista a velitel. I letos byli úspěšní. Gratulujeme.
MH – výtvarná soutěž POOD
Každoročně se hasičata zapojují do celostátní soutěže Požární ochrana očima dětí.
Letos bylo úspěchů hned několik. K okresním kole se podařilo získat dvě 1. místa a jedno 3. místo.
Dále následovalo krajské kolo, kde naše „malířka“ získala ve své kategorii krásné 3. místo. Byla jediná z našeho okresu, která se v krajském kole umístila.
Na tyto úspěchy jsme všichni pyšní!!
Divadélko z Hradce Králové 15.6.
Letos si pro naše děti herci připravili pohádku o zvířatech na statku a trampotách pana domácího. Nechyběly ani písničky, které si děti zazpívaly.
Druháci četli z batůžku 3.6.
Druháci byli zapojeni do projektu, ve kterém byli zapojeni společně s rodiči. Žáci si doma postupně vystřídali čtyři knihy pro společné čtení s rodiči. Mohli nakreslit obrázek nebo jinak výtvarně ztvárnit obsah.
Do soutěže bylo možno zařadit pouze dvě práce. Výběr proběhl ve třídě.
Do kina jsme cestovali autobusem, na místě nás čekala vernisáž všech soutěžních prací.
Při vyhodnocování celé akce a prací se jeden náš „čtenář-výtvarník“ umístil na 1. místě. GRATULUJEME.
Za zapojení do projektu byli nakonec odměněni všichni druháci. Společně zhlédli film Mazlíčci v nesnázích.
Před kinem druháky čekalo další překvapení. Cestu zpět jim zajistili dobrovolní hasiči z Bělé a odvezli je „DAčkem“ zpět do školy.
Děkujeme.
E.K.
5
Ukončení projektu Už jsem čtenář - 1. ročník
- 1
Na konci školního roku absolvovali prvňáčci ukončení projektu Už jsem čtenář v adolfovické knihovně. Kromě paní knihovnice na nás čekal také pan starosta. Prvňáčci měli velký úkol – předvést, jak se naučili v 1. třídě číst. 😊
Naštěstí na ně tréma moc nezapůsobila a všichni zvládli svůj kousek příběhu přečíst perfektně.
Od paní knihovnice dostaly děti průkazku do knihovny a pan starosta jim předal moc pěkné dárečky.
Po splnění úkolu se všichni ještě mohli „vyblbnout“ v herně v Bělé v pohybu.
Děkujeme paní Sikorové i panu Neugebauerovi.
B. Jan
Dopravní výchova - 4. třída
V průběhu května a června si žáci 4. třídy pilně procvičovali pravidla silničního provozu. Připravovali se jak na teoretickou část formou testů, tak na praktickou část na dopravním hřišti, kde trénovali správné chování cyklistů v různých dopravních situacích.
Dne 17. června proběhlo závěrečné přezkoušení pod vedením policistů. Všichni žáci si vedli výborně, úspěšně zvládli teoretickou i praktickou část a získali svůj průkaz cyklisty.
Všem čtvrťákům gratulujeme k úspěchu a přejeme mnoho bezpečně najetých kilometrů! 🚴♂️
LŠ
Obhajoby absolventských prací
Žáci devátého ročníku měli i letos za úkol vypracovat absolventské práce, které pak 4. a 5. 6. obhajovali před komisí. Letos prošly práce úpravou a žáci měli poprvé možnost vybrat si mezi dvěma variantami: tvořivý projekt a vrstevnické učení. I přes horší časový plán některých žáků nakonec vznikly moc pěkné práce s originálním zpracováním.
U obhajob představili své projekty, řekli nám něco o průběhu tvoření a úskalích, na která narazili. Obhajoby nakonec všichni deváťáci zvládli a oficiálně tak splnili druhou nejtěžší zkoušku letošního roku hned po přijímačkách. Patří jim veliká gratulace!
D.A.
109
Olympiáda mateřských škol
- 4
Osm předškoláčků se zúčastnilo olympiády mateřskych škol v Jeseníku, kde si vyzkoušely pestrou škálu sportovních i dovednostních disciplín. Na soutěžící čekal například slalom, překážkový běh, hod na cíl, skok snožmo, kop do brány, jízda na koloběžce nebo oblíbené válení sudů. Naše děti dokázaly díky své rychlosti, spolupráci a radosti z pohybu vybojovat v opravdu silné konkurenci 19 školek krásné 3. místo🏆.
Závěrečný florbalový turnaj
Dnes 15. 6. jsme opět uspořádali závěrečný florbalový turnaj našich žáků a žákyň. Celkově si přišlo zahrát 20 sportovců, kteří svedli souboje o medaile. Turnaj začal vzájemnými zápasy všech nalosovaných šesti týmů, z čehož vzešli čtyři vítězové. Ti postoupili do play off a utkali se tak o první čtyři místa. Zápasy byly velice vyrovnané a dokonce i ten finální byl rozhodnut až v nastaveném čase.
Všem sportovcům moc děkujeme a těšíme se za rok zase!
D.A. + B.J.
3